Все, що ви хотіли знати про молоко

За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2012 році дефіцит кальцію і вітаміну D відчувало близько 50% дорослих і майже 80% дітей. Також були проведені дослідження впливу харчування дітей на рівень IQ та виявлено їх пряму залежність.
 
Користь молока для дітей та дорослих

Лікарі-дієтологи попереджають: раціон дитини повинен бути багатим вуглеводами та глюкозою, але в жодному випадку не перенасичений ними, тому молоко є ідеальним варіантом для сніданку малят. Молоко не тільки необхідне для повноцінного розумового розвитку, а й сприяє профілактиці надлишкової ваги у дітей та підлітків.

Високий рівень захворюваності українців - це наслідок поганого імунітету. Білок глобулін, що міститься у молоці, є джерелом антитіл, які дозволяють організму протистояти інфекціям. Альбумін - це ще один молочний білок, що відіграє важливу роль в забезпеченні процесу росту та оновлення клітин організму. У 100 г молока міститься 125-130 мг кальцію і відповідна для його засвоєння кількість вітаміну D. Добова потреба кальцію для дитини складає 500-600 мг. Для цього дитині достатньо споживати впродовж дня 400 г молока. Разом з кальцієм малюк отримує спектр мікроелементів необхідних для нормального розвитку: Zn, Со, Cu, Mn, I, Fe, Al, Cr, Pb, Ti, Ag та інші. До речі, білок молока засвоюється нашим організмом на 75-96%.

Скільки молока випиває одна людина на рік?
Обробка молока - це потрібно знати!

Перш ніж купувати молоко, потрібно дослідити виробника та уважно прочитати інформацію на упаковці.

Сире молоко обов’язково проходить термічну обробку. Кожен виробник обирає свій метод: стерилізацію, ультрапастеризацію або пастеризацію. Перші два види термічної обробки передбачають використання температур вище 100 °C. За таких умов відбувається часткова втрата вітамінів (в тому числі і вітаміну D, який потрібен для засвоєння кальцію), зміна властивостей білків та інше. Пастеризація (нагрівання сировини до 90°C) донедавна вважалася найменш агресивним способом обробки сирого молока. Цей метод дозволяє максимально знищити шкідливу мікрофлору, зберігаючи при цьому цінні та корисні властивості молока. Останні дослідження демонструють, що оптимальною є низькотемпературна пастеризація. Таким чином можна отримати питне молоко, яке за своїм складом відповідає якісним показникам, а його властивості принесуть максимальну користь.

Обмежитись обробкою сирого молока виключно температурою пастеризації не можна – вона не дає змоги знищити в достатній кількості шкідливу мікрофлору. Цього можна досягнути за рахунок механічної очистки сировини. Відбувається цей процес за принципом роботи центрифуги. Завдяки центробіжній силі, важча фракція (молоко) опускається вниз, а до 92% вегетативних та до 96% спорових бактерій (легша фракція) підіймаються вгору і вилучаються. Молоко, очищене за такою технологією, у Європі називать «FRESH MILK», тобто "Свіже молоко". Потім, згідно з класичною технологією очистки, сире молоко подають на сепаратор, де відділяють молочний жир (вершки). Знежирене молоко подають на механічну очистку, а вершки стерилізують (температурний режим > 100°C). Наступний етап – доведення молока до потрібного рівня жирності шляхом додавання стерилізованих вершків і пастеризації.

Деякі європейські виробники використовують дещо дорожчу технологію. Вона передбачає очищення усього сирого молока механічним методом. Після цього його пастеризують, що дозволяє максимально зберегти структуру молока. Таким чином отримують якісне, чисте та безпечне молоко.

Порада:

Перш, ніж придбати молоко, уважно читайте інформацію на упаковці. Зверніть увагу, яким методом обробки воно очищене (низькотемпературна пастеризація, пастеризація, ультрапастеризація чи стерилізація). Не зайве дослідити виробника продукції – цінності компанії та технології, які вона використовує, мають бути у вільному доступі та є важливим чинником при виборі.