Молочні міфи

Найголовніше у молоці – кальцій, фосфор, молочний жир та білки молока (альбумін, глобулін), значна частина яких присутня виключно у цьому продукті і має важливе значення для роботи та розвитку організму. До лактоглобуліну входить повний набір амінокислот, імуноглобулін відіграє важливу роль у захисті новонароджених від бактерій та захворювань, а лактоферин — це транспортер заліза в організмі, що має антибактеріальні, противірусні, протизапальні та протигрибкові властивості. Та чи кожен споживач уважно вивчає упаковку молока, коли купує його? І чи споживач знає на що потрібно звернути увагу біля полиці з молочними продуктами? Ми зібрали основні міфи та упередження щодо молока та спробували їх розвіяти.
 
Міф №1:
Домашнє молоко завжди якісне
В 2010 році українці придбали близько 30% молока на стихійних ринках та в інших місцях на розлив. Домашнє молоко є дуже цінним і корисним, але тільки тоді, коли воно видоєне з-під корови протягом двох перших годин. Завдяки спеціальному ферменту (лізоциму) молоко самостійно бореться з бактеріями, які потрапляють з рук, повітря або ємності, в яку його здоюють. Якщо молоко швидко не охолодити, бактерії миттєво розмножуються у сприятливому для них середовищі. Якість молока напряму залежить від чесності продавця. Щоб молоко не скисало тривалий час, люди можуть додавати у нього соду, пральний порошок, перекис водню та навіть антибіотики.
1
Міф №2:
Упаковка молока не має значення
Купуючи молоко, більшість споживачів не звертають увагу на упаковку або не надають їй великого значення. Але на це варто звернути увагу. Наприклад, у асептичну картонну тару (фольгований картонний пакетик-«подушка»), як правило, фасують молоко тривалих термінів зберігання. Це означає, що продукт був оброблений при температурі вище 100 градусів. При стерилізації, ультрастерилізації чи ультрапастеризації вітаміни практично не зберігаються, а білкова частина продукту, тобто лактоглобулін, імуноглобулін, лактоферин та інші, руйнуються. Таким чином, молоко втрачає свої властивості. Вирушаючи у дорогу, можна взяти молоко тривалого зберігання, але для щоденного використання таке молоко не має особливої цінності.
 
Скляна упаковка є оптимальним матеріалом для зберігання молока, але вона складна у транспортуванні та збільшує кінцеву вартість продукту. Поліетиленова плівка, за умови використання якісних матеріалів і спеціального шару для затемнення, також є хорошим варіантом для збереження молока. Термін зберігання для цих видів упаковки - 10 діб.

Ще одним з екологічних та безпечних видів упаковки є багатошаровий картон, який дозволяє зберігати усі корисні властивості молока, не пропускає сонячні промені та світло.

Не поступається також упаковка з поліетилену високої щільності (HDPE), яка стійка до масел, кислот, лугів, має високий температурний діапазон експлуатації та є безпечним видом упаковки для молочної продукції.
 
Часто можна зустріти молочну продукцію, розфасовану у ПЕТ- пляшки. ПЕТ - це поліетилентерефталат, найпоширеніший вид пластмас. У пляшку з такого матеріалу легко проникають ультрафіолет та кисень, вуглекислий газ, що, безумовно, впливає на продукт. Під дією високої температури та сонячного проміння пластик починає випаровуватися. Він розчиняється у продукті, насичуючи його шкідливими речовинами, однією з яких є бісфенол А (BPA), що виділяється при багаторазовому використанні або частому митті такої тари. Шкідливий вплив Бісфенолу А вже підтверджено на лабораторних тваринах. Власне тому ПЕТ-пляшки не рекомендують для пакування і зберігання молочних продуктів.
2
Міф №3:
Молоко має бути дешевим
Якісний продукт визначає його ціна. Добірне молоко потрібної якості відповідно коштує. У його вартість закладено сировину відповідного ґатунку, сучасне обладнання, дезінфікуючі засоби, роботу професійного персоналу, якісну упаковку та транспортні витрати. Тому, якщо молоко переробили на підприємстві відповідно до норм і стандартів, воно не може бути дешевим. Для здешевлення продукту виробники використовують різні способи, які не можуть гарантувати натуральність молока. Перед тим, як купувати пакет підозріло дешевого молока - подумайте двічі. Найкращий варіант у цьому випадку - знайти торгову марку, якій ви довіряєте своє здоров'я.
3