Злаки, висівки і спельта - у чому користь?

До появи рафінованих продуктів (біле борошно, цукор) вживали сіре пшеничне борошно, яке не очищалося від висівок. Клітковина нерозчинна і не засвоюється організмом, але вона потрібна для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. Потрапляючи в шлунок, вона набухає, внаслідок чого швидше настає відчуття ситості, тобто людина споживає менше їжі.

Розбухлі висівки, потрапляючи в кишківник, зміцнюють мускулатуру кишок та сприяють виведенню наповнення кишківника. Ці чинники у поєднанні з натуральними продуктами, багатими клітковиною, та щоденною фізичною працею забезпечували нашим предкам міцне здоров`я.

 

Саме тому злакові культури та висівки почали знову з'являтися і як окремі продукти, і як додаткові компоненти до страв, наприклад до йогуртів. ПрАТ "Тернопільський молокозавод" виготовляє продукт, до складу якого входять злакові культури — йогурт "Казковий" зі злаками. При цьому у складі наповнювача, крім різноманітних злаків, є спельта. Тож, для чого ці культури людині і як вони впливають на наш організм?

До злакових культур в основному відносять пшеницю, жито і ячмінь. Втім, основним джерелом корисних мікроелементів є пшеничні висівки. Під дією місцевих мікробів пшеничні висівки частково розщеплюються і утворюють оцтову, пропіонову і масляну кислоти. Вони створюють кисле середовище, сприятливе для розвитку корисних мікробів, передусім лакто- і біфідобактерій, внаслідок чого зникає дисбактеріоз. Крім того, масляна кислота є важливим постачальником енергії клітинам слизової оболонки товстого кишківника. Окрім цього, у висівках є майже всі вітаміни групи В, які зміцнюють нервову систему, покращують обмін речовин і стан шкіри.

Також в злакових багато мікроелементів, наприклад цинку, який нормалізує жировий обмін. Висівки діють ще й як абсорбент, очищуючи слизову оболонку товстого кишківника від слизу, залишків їжі, токсинів та інших шкідливих речовин. Після ліквідації дисбактеріозу і оздоровлення слизової оболонки, в товстому кишківнику відновлюється синтез низки вітамінів групи В, вітаміну К, окремих амінокислот і ферментів. Усі вони сприяють підвищенню імунітету і відіграють важливу роль у запобіганні онкозахворюванням.

Спельта - це негібридна пшениця, яка ще у біблейські часи була важливим продуктом харчування. У Вавілоні та Давньому Єгипті ця культура була головним культивованим злаком. Поступово спельта поширилася майже у всій Європі. Особливість цієї культури в її клейковині, яка майже не викликає алергії у людей, чутливих до цього елементу в пшеничному зерні. Деякі учені стверджують, що спельта, навпаки, допомагає боротися з глютєїновою хворобою. Цей злак містить практично всі живильні речовини, яких потребує людина, в збалансованому поєднанні. Спельта багатша протеїном, ненасиченими жирними кислотами і клітковиною, аніж звичайна пшениця. Особливі розчинні вуглеводи, що містяться в ній, — мукополісахариди — володіють здатністю укріплювати імунну систему.

На сьогодні, дієтологи притримуються думки, що нинішнє зростання захворюваності багато в чому пов'язане саме з відмовою від споживання таких рослин як спельта та злакових. Ці рослини збереглись до наших днів в первозданному "природному" вигляді. Тож, у нас ще є можливість повернутися до природних джерел харчування та підтримувати своє здоров’я, користуючись мудрістю наших пращурів.

  • калій
  • кальцій
  • магній
  • фосфор
Пшениця
  • 27% - 37%
  • білок
  • цинк
Спельта